Svou podporou charitativních a filantropických projektů rozdává Zátiší Group štěstí po celém světě a také v České republice
Společnost Zátiší Group se zavázala věnovat vždy až 50% zisku na charitativní a filantropické projekty a nově také na sociální podnikání. Záběr společnosti je široký – od zasílání finanční pomoci přes účast na projektech v Kongu nebo Kambodži a pomoc dětem v Indii nebo Bhútánu až po model sociálního podnikání ve Rwandě.
Zátiší Group také pravidelně věnuje čas a peníze na boj s korupcí v České republice.
Sanjive, je známo, že kromě gastronomie se Zátiší Group velmi aktivně věnuje i charitativní činnosti. Jaké projekty aktuálně podporujete v České republice?
V letošním roce bychom měli na filantropické projekty přispět částkou v hodnotě více než 7 mil. korun. V loňském roce jsme na charitu věnovali více než 6 mil. korun a v roce 2010 to bylo více než 5 mil. korun. Vlastní podstatou existence Zátiší Group je rozdávat štěstí na všech frontách – našim hostům v podobě „wow“ služeb, našim zaměstnancům, dodavatelům a obchodním partnerům a všem lidem, kteří v životě nemají takové štěstí jako my.
V loňském roce jsme věnovali 0,5 mil. korun Dětskému krizovému centru a podobnou částkou je letos podpoříme znovu. S ředitelem a zakladatelem humanitární organizace Člověk v tísni, Šimonem Pánkem, připravujeme pomoc při vybavení jejich nového multifunkčního centra Langhans v Praze, které je místem pro setkávání lidí, diskuse, výuku a inspiraci. Příspěvek bude ve výši 0,5 mil. korun. Dále jsme pro tento rok vyčlenili 0,5 mil. korun na jeden z aktuálně probíhajících lokálních projektů Člověka v tísni.
V Kambodži v jednom z 42 středisek zdravotní péče s dcerou Jacqueline.
Zátiší pomáhá především za hranicemi České republiky. Kde konkrétně?
Vzhledem k tomu, že máme k dispozici pouze velmi omezený objem finančních prostředků, využíváme toho, že faktická hodnota stejného množství peněžních prostředků je v rozvojových zemích 10 až 20 násobná. Jsme tedy zapojeni do celé řady aktivit po celém světě. Prostřednictvím Člověka v tísni přispějeme v roce 2012 na novou školu v Kongu v přepočtu částkou 750 000 korun. V roce 2011 jsme na stejném místě za stejnou částku již jednu školu vybudovali a v roce 2010 jsme poslali celkem 1,4 mil. korun (50 % z této částky přispěli hosté na oslavě mých 50. narozenin) na zdravotnický projekt v Kambodži, jehož prostřednictvím se každoročně 42 zdravotnickým zařízením daří zachránit životy až 500 novorozencům. V roce 2010 jsem se svými dvěma staršími dětmi Viratem (nyní 15) a Jacqueline (v září 13) strávil týden v Kambodži návštěvami zmíněných zdravotnických zařízení. Letos v červenci se chystáme navštívit několik projektů výstavby škol v Etiopii. Od svých 8 let Jacqueline pravidelně běhá desetikilometrový Maraton pro děti s dalšími sponzory škol v Etiopii. Má za sebou již čtyři ročníky a letos v červenci se tedy vydá na nějakou dobu do Etiopie, kde bude chodit do školy, bydlet, spát, jíst a žít s místními dětmi. Já se pak v srpnu možná vydám se Šimonem Pánkem do Afghánistánu zkoumat potenciál pro pomoc tam.
Ve Rwandě s Unicef před otevřením 33 km potrubí s pitnou vodou.
Ve spolupráci s UNICEF a jeho ředitelkou Pavlou Gomba, kde již mnoho let působím jako člen představenstva, jsem navštívil naše společné projekty ve Rwandě. Nově teď zkoumáme možnosti odstartovat projekty v Sahelu nebo jižně od saharské pouště, kde zoufale potřebují finanční prostředky. Doplníme tak své stávající aktivity ve Rwandě, Sieře Leone a Bhútánu. V letošním roce plánujeme podpořit UNICEF minimálně 2 mil. korun.
Ve Rwandě se podílíte na neobvyklém projektu pro místní farmáře. V čem spočívá?
Ano, ve Rwandě jsme se v loňském roce připojili k projektu, který řadím do kategorie udržitelná sociální filantropie, první kapitálovou injekcí ve výši 1 mil. korun, kterou bude v letošním roce následovat dalších 1-2 mil. korun. Projekt se jmenuje „Ikerezi“ a do roku 2016 by měl být finančně soběstačný. Na tomto projektu spolupracujeme se čtyřmi dalšími členy sdružení Young Presidents’ Organization (YPO). Do projektu jsme se zapojili díky iniciativě Dennise Overtona ze Skotska, který nám obchodní plán představil. V současné době pracujeme s 50 místními farmáři ve Rwandě, kde se místní vláda rozhodla vyhradit pro projekt 350 hektarů půdy. My jsme zajistili potřebná školení a dodali semena. Farmářům pomáháme pěstovat pelargónie a další květiny, které budou dodávat do celého světa, včetně parfémového průmyslu ve Francii.
Kolik má tak rozsáhlá síť podpory pomoci zaměstnat lidí?
Díky YPO kontaktům a vzhledem k bohatství rwandské půdy a výsledné kvalitě zpracovávaného extraktu doufáme, že se nám brzy podaří uzavřít předkupní smlouvy na kompletní výrobu na dalších tři až pět let. Naším cílem je do projektu zapojit asi 300 - 400 zemědělců, kteří s námi budou pracovat a do roku 2016 vytvoří pracovní místa až pro 1 500 lidí. Celkový počet lidí, jejichž životy projekt ovlivní, by tak do roku 2016 mohl přesáhnout 10 000. Do roku 2016 by měl projekt Ikerezi dosáhnout pozitivních finančních toků a být schopen podporovat další obchodní růst z vlastních zdrojů. V sociální firmě se neúčtují žádné úroky, ani se dobročinným investorům nevyplácí dividendy. Společnosti, stejně jako organizace zřízené za účelem vytváření zisku, řídí zkušený tým odborníků s využitím všech nástrojů, které mají klasické obchodní společnosti k dispozici, pouze s tím rozdílem, že je využívá pro sociální účely. Jakmile je projekt finančně soběstačný, mohou investoři svůj filantropický kapitál investovat do jiného sociálního projektu jinde na světě.
Podnikání budou řídit místní odborníci, se kterými se budeme jednou za čtvrtletí setkávat na informativních a správně-provozních schůzkách, jako u klasických obchodních společností. Letos v listopadu se chystám na týden navštívit Rwandu se svou ženou Markétou, abychom zjistili, v jaké fázi se projekt aktuálně nachází.
Které další země a organizace podporujete a jakou konkrétní formu pomoci volíte?
Spolupracujeme také s organizací World Vision India, která se zaměřuje na zajišťování vzdělání a základní výživy pro velmi chudé děti. Jejím prostřednictvím budeme letos měsíčně posílat každému z více než 100 dětí zhruba 300 korun. Celkově tedy tento rok přispějeme částkou ve výši zhruba 400 000 korun.
Podobně jsme zapojeni také do dalších čtyř charit v Indii, včetně sítě sociálních firem, které například zajišťují nutričně vyvážené obědy ve školách, nebo jen podávaná jídla doplňují o potravinu bohatou na bílkoviny - např. vejce. Tyto organizace také zajišťují další profesní vzdělávání pro ženy ze zemí se sociálně diskriminační tradicí, poskytují ženám a dětem základní literaturu nebo zprostředkovávají přístup k internetu a počítačům, dodávají solární panely pro generování elektřiny potřebné pro chod škol a podobně. Celková výše poskytovaných prostředků se rovná pouze 50 000 korun měsíčně, tj. 600 000 korun ročně, ale míra pomoci, kterou taková finanční částka fakticky znamená, je obrovská.
V České republice se také snažíte aktivně podílet na boji proti korupci prostřednictvím Transparency International. Proč jste se rozhodli zapojit i v této oblasti?
Stali jsme se prvním firemním sponzorem Klubu Transparency International s darem 100 000 korun na boj proti korupci v České republice. A na této frontě se chystáme dělat ještě mnohem více, protože ČR je v současnosti na 57. - 59. místě v boji s korupcí z celkem hodnocených 180 zemí světa, zatímco Rwanda a Bhútán jsou v Top 50. Země, které jsou na tom v této oblasti nejlépe, jsou Nový Zéland, Norsko, Finsko, Švédsko a Singapur při více než dvojnásobných průměrných ročních příjmech na osobu, než máme my. Naším cílem je, aby se Česká republika do roku 2020 dostala do Top 20. Jsme přesvědčeni, že pokud se nám to podaří, Česká republika meziročně kumulativně poroste o více než 5 procent.