Každý může být andělem

Zátiší Group podporuje od začátku svého působení neziskové projekty a organizace. Letošní novinkou je spojení s nadací Dobrý anděl, která pomáhá rodinám, v nichž dítě či rodič onemocněli rakovinou.

Sanjive, kdy jsi začal přemýšlet o tom, že budeš systematicky přispívat na charitativní projekty?

Byl jsem tak vychován. Pamatuji si, že rodiče vždy odkládali 10 % rodinných příjmů „pro lidi, kteří ty peníze potřebují více než my“. Pocházím z rodiny, která patřila k indické střední třídě, matka byla ředitelka střední školy a otec pracoval jako civilní administrativní pracovník armádního štábu v Dillí. Když jsem vyrůstal, jejich příjem tvořil dohromady necelých 50 dolarů – což z nás v 60. a 70. letech v Indii činilo střední třídu. Já jsem v této tradici pokračoval po celý produktivní život a také poté, co jsem v květnu 1991 zprovoznil v Praze první kavárnu. Později jsem měl štěstí a mohl částku navýšit na 20 % zisku, posledních pár let věnujeme na udržitelnou filantropii přes 30 %. Naším cílem je od roku 2015 posunout tuto laťku ještě výš a vyčlenit na udržitelnou filantropii přes 50 % zisku Zátiší Group. Dobrý Anděl patří k projektům, které této struktuře dokonale odpovídají.

Pamatuješ si, kdy jsi se s projektem Dobrý Anděl seznámil?

Když Andrej Kiska tento koncept v roce 2011 představil skupině podnikatelů v Praze.

Bylo pro Tebe snadné rozhodnout se spolu s několika dalšími filantropy finančně přispívat na provozní náklady projektu Dobrý Anděl částkou jeden milion korun ročně?

Tehdy jsem přemýšlel, že bych se také stal jedním ze zakladatelů projektu Dobrý Anděl v České republice – zejména kvůli konceptu „Do posledního haléře – transparentně.” To, že každý jednotlivec přesně vidí, kterou rodinu podporuje, a že rodiny, kterým jsou finanční prostředky určeny, rovněž jasně vidí, od koho tyto prostředky jsou, je jedinečný koncept, jenž u žádné jiné neziskové organizace nemá obdoby. Má také obrovský sociální dopad. Když jsi mě před pár měsíci s touto myšlenkou oslovil, vůbec jsem se nemusel rozhodovat.

Pomoci všem, kteří to potřebují, ve vašich silách určitě není. Podle čeho se tedy rozhoduješ, komu pomůžeš, resp. komu pomůže Zátiší Group?

Pomoc ze Zátiší většinou míří do Afriky a do Asie – jednoduše proto, že každý vynaložený dolar ovlivňuje mnohem více lidí či dětí. Uvedu příklad: na provoz školy, kterou navštěvuje 80–100 dětí, jež v daném areálu rovněž bydlí a stravují se, stačí jeden milion korun ročně – je to tedy podobná suma, jakou poskytujeme Dobrému Andělu. Za stejnou částku lze také vybudovat novou školu v Etiopii, Keni nebo Demokratické republice Kongo. Podobnou finanční podporu dále poskytujeme rwandskému udržitelnému projektu Ikerezi, v jehož rámci zemědělci pěstují petúnie a tři další druhy květin pro voňavkářství. Projekt bude od roku 2017 soběstačný a tou dobou bude živit přes 1000 rodin. To ale všechno víš, protože se podílíš na projektu Surya v severní Indii.

 

Další novinky

"Nejsložitější je dělat věci jednoduše."

Věta, která se prolíná celým rozhovorem, je základem podnikatelského myšlení a úspěchu zakladatele restaurace V Zátiší. Více si přečtěte v červnovém magazínu VOGUE.

Více

Dobroděj

Proč Sanjiv Suri vstává ve 4 ráno a nejraději by se rozdal.

Více

Na Antarktidě záleží ...

Právě jsem se vrátil z expedice na sedmý kontinent – do Antarktidy.Nejen, že to bylo nejvzdálenější místo, na které jsem se kdy podíval, ale pravděpodobně to byla i nejúžasnější cesta,jakou jsem za 57 let života podnikl.

Více