Síla vděčnosti

Jednoho dne před pár lety jsem večeřel jen se svou nejstarší dcerou. Svěřila se mi, že je nespokojená se svým učitelem francouzštiny, kterému je přes 60 let, přišel do třídy a celou 50 minut dlouhou lekci hovořil monotónním hlasem.

Čím víc se nad tím zamýšlím, tím víc si uvědomuji, že jsem ve své mysli vytvářel a násobil stres tím, jak jsem se neustále vracel k negativním zážitkům z minulosti a stále jejich vliv posiloval. Můj život byl jako stěna postavená ze stovky cihel, které perfektně lícovaly, až na jednu nebo dvě, které vyčnívaly z řady nebo nedosedaly přesně k ostatním. Celý život jsem se soustředil pouze na ty cihly, které nezapadaly přesně na své místo, a těch 98 zbylých, které byly dokonale zalícované, jsem si vůbec nevšímal. Uvědomil jsem si, že události mého života byly tím, čím byly, a že pouze to, jak na ně zareaguji určí, jaký budu mít ze svého života pocit.

Jak kdysi řekl Mark Twain:„V životě jsem měl spoustu problémů. Většina z nich existovala pouze v mé hlavě a ve skutečnosti se nikdy nestaly.“ Měl jsem udělat totéž co Jacqueline a podívat se na pozitivní stránku svých životních strastí a poučit se z nich.

A to jsem také udělal. Přesměroval jsem pozornost od negativních myšlenek a začal si uvědomovat ty úžasné věci, které ve svém životě mám:

1.      Měl jsem to štěstí, že jsem se narodil v rodině, kde hodnoty a charakter byly naprosto stěžejní a zásadní pro bytí (stále si vybavuji příběhy ze svého dětství, které mi vyprávěla babička, o králích co vždy dodrželi své slovo, i kdyby proto měli položit život).

2.      Mám čtyři báječné děti, každé naprosto jedinečné, ale všechny velice krásné v jádru jejich bytí a každé s výjimečným talentem. A co je ještě důležitější, výjimečným charakterem.

3.      Jsem vděčný za neuvěřitelný tým lidí, se kterými mám to obrovské štěstí posledních 25 let pracovat (naše vztahy vždy stály na důvěře a někteří z nás oslaví tento rok 25 let ve společnosti).

4.      Mám dvě exmanželky, které mě vystavily něčemu, co jsem tehdy považoval za strádání, ale nyní si uvědomuji, že mi uštědřily tolik lekcí, bez kterých bych rozhodně nebyl tím člověkem, kterým jsem dnes – byly mými učitelkami.

5.      Jsem nesmírně vděčný za starostlivou širší rodinu a úžasné přátele, které ve svém životě mám, ale nejvíc jsem vděčný za příležitost dělit se o to málo, co mám, s těmi, kteří v životě neměli tolik štěstí.

Kdybych měl vše vrátit a prožít svůj život úplně znovu, nic bych neměnil, vůbec nic…

Uvědomil jsem si, že čím víc si vážím života, který žiji, a jsem za něj vděčný, tím jsem šťastnější. Když se soustředím na vděčnost, nevidím tu jednu nebo dvě cihly, které vybočují z řady v mé zdi. Zjistil jsem, že můj mozek funguje pouze v jednom módu. Pokud ho naplním pozitivními myšlenkami, nezbývá na ty negativní místo. Dříve jsem svůj mozek zaplňoval tolika negativními podněty, že nezbýval prostor pro vděčnost. Nyní se soustředím na těch 98 perfektních cihel a jsem velmi ŠŤASTNÝ muž.

Čím jsem šťastnější, tím více své štěstí sdílím s ostatními a čím více své štěstí sdílím s ostatními, tím jsem šťastnější. Smyslem mého života i života Zátiší Group se stalo INSPIROVAT ke ŠTĚSTÍ. Inspirovat ke štěstí vás všechny, ale také ty nejchudší z chudých, když stále velká část populace našeho světa žije za méně než dva dolary na den. Pohltila mě ta vlna vděčnosti, sdílení a štěstí.

Dnes vidím, že mi život nabízí tři druhy příležitostí: příležitost si věci užívat, příležitost věci sdílet, a když se věci úplně pokazí, příležitost se poučit. Uvědomil jsem si, že potřebuji velice málo a mám to štěstí, že mohu svůj život žít s pocitem vděčnosti a příležitostí a ne strachu a úzkosti.

Jasně jsem pochopil, že NEJŠŤASTNĚJŠÍ LIDÉ NA SVĚTĚ NEMAJÍ VŽDY TO NEJLEPŠÍ, ALE UDĚLAJÍ TO NEJLEPŠÍ Z TOHO, CO MAJÍ. Jen mi chvíli trvalo k tomu dojít.

Sanjiv Suri
suri@zatisigroup.cz

Další novinky

Dobroděj

Proč Sanjiv Suri vstává ve 4 ráno a nejraději by se rozdal.

Více

Na Antarktidě záleží ...

Právě jsem se vrátil z expedice na sedmý kontinent – do Antarktidy.Nejen, že to bylo nejvzdálenější místo, na které jsem se kdy podíval, ale pravděpodobně to byla i nejúžasnější cesta,jakou jsem za 57 let života podnikl.

Více

Moc pozornosti

Většinu znalostí získávám od svých dětí. Nedávno se mě zeptaly: „Jaký je rozdíl mezi námi, lidskými bytostmi, a zvířaty?“

Více